Yazılım mühendisleri için davranışsal görüşme soruları (Behavioral Interviews: for Software Engineers)

 Merhaba bu yazımda sizlere, teknik mülakattan önce işveren için adayı tanıma konusunda yol gösterici olan, davranışsal interview sorularına biraz kendi mesleki hayatımdan ve bazen kurgusal olarak örnekler vermeye çalışacağım.

Davranışsal görüşmede nasıl başarılı olunur?

1) Hazırlıksız gelme

Size hangi davranışsal mülakat sorularının sorulacağını önceden bilemezsiniz. Bununla birlikte, her zaman yaptığınız gibi yine de bir röportaj için hazırlanmanız gerekir. Aksi takdirde, mülakatı yapan kişide en iyi izlenimi bırakmadan kendi sözlerinizle ya da aklınıza gelen ilk şeyi söyleyerek mırıldanırsınız.
Şirketi araştırmaya ek olarak, büyük mesleki başarılarınızı ve zorluklarınızı hatırlamak için zaman ayırın. Hatta bunları bir yere yazabilirsiniz, böylece işe alma müdürü size başarılı ekip çalışması örneklerini sorarsa, zaten bir cevabınız oluşmuş olur.

2) STAR yaklaşımını kullanın


Kariyer danışmanları, STAR yaklaşımının davranışsal mülakat sorularına yanıt vermenin etkili bir yolu olduğunu belirtmektedir. Bilgilendirici ve kapsamlı bir cevap vermek için izlemeniz gereken belli bir yapıyı ifade eder.
- S (Situation) - durum - içinde çalışmanız gereken bağlamı ana hatlarıyla belirtin;
- T (Task) - görev - tamamlamanız gereken görevi, çözmeniz gereken sorunu veya belirlenen hedefi tanımlayın;
- A (Action) - eylem - yukarıda belirtilen görevi tamamlamak için gerçekleştirdiğiniz belirli eylemleri anlatın;
- R (Result) - sonuç - eylemlerinizle hangi sonucu başardığınızı açıklayın.
STAR tekniği neden işe yarıyor? Sadece konunun etrafında dolaşmadan odaklanmış bir cevap vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hedefe ulaşmak için hangi becerileri uyguladığınızı göstermenize de olanak tanır.

3) Rakamları ve gerçek olayları kullanın

STAR yaklaşımına göre hikayeyi anlatırken, onu kesin rakamlar ve belirli sonuçlarla enjekte edin. Ayrıca ünlü müşterinin veya sektörde etkili bir kişi olan patronun adını da bırakabilirsiniz. "Tanıttığım yeni yönetim tekniği ile zamandan tasarruf ettik" demek yerine, "Ekip görevleri% 10 daha hızlı tamamlamaya başladı" deyin. Gerçekler, sonuçlara odaklanmanızı ve güvenilir bir şekilde inşa ettiğinizi gösterir.

4) Kültürel uyumunuzu gösterin

Görüşme için hazırlanırken, web sitesini, sosyal medya sayfalarını ve orada çalışan kişilerin hikayelerini kullanarak şirketin kurumsal kültürünü araştırın. İşe alan kişinin sorularını yanıtlarken, mükemmel bir kültürel uyum olarak karşımıza çıkmak için farklı açılardan yararlanın. Örneğin, şirket bireyselliği ve rekabeti teşvik ediyorsa, stresi kendi katkınıza ve çabalarınıza koyun. Şirket ekip çalışmasına değer veriyorsa, içinde çalıştığınız ekibin başarısını gösteren hikayeleri anlatın.

5) Vücut diliniz üzerinde çalışın

Daha önce beden dilinin ve sözlü olmayan sinyallerin önemini duyduğunuzu biliyoruz. Ancak, tekrar edilmeye değer. Mesele şu ki, omuzlarınız devrilmiş ve bacak bacak üstüne atılmış olarak otururken kendinizi harika bir müzakereci ve en iyi performans gösteren biri olarak tanımlarsanız, görüşmeci tutarsız bir izlenim edinir. Bu yüzden mülakat anlaşması için ipuçları bile çok önemlidir.
Ünlü bir yaşam koçu Antony Robbins, daha güvenli görünmek ve hissetmek için "güçlü poz verme" yi öneriyor. Ofise girmeden önce, 2 dakika Süpermen gibi ellerinizi kalçalar üzerinde tutun. Bu pozu almak testosteron seviyenizi% 20 artırır ve stresi azaltır.

6) Negatif olmaktan kaçının

Görüşmenin yalnızca başarılarınızı kapsaması pek olası değildir. Görüşmeci, çatışmaları, zor durumlardaki çözümünüz ve başarısızlıkları nasıl ele aldığınızı görmek isteyecektir (bu arada, konuyla ilgili bazı uzman tavsiyelerini burada bulabilirsiniz: http://resumeperk.com/blog/conflicts-at-work-most-common-types),  Dolayısıyla, muhtemelen müşteriden bir şikayet aldığınızda, projeyi zamanında teslim edemediğinizde veya iş için maliyetli olduğu ortaya çıkan bir hata yaptığınızda durum size sorulacaktır. "Asla hata yapmam" gibi bir şeye yanıt vermekten kaçının. Bu durumda hata yaptığınızı veya yanlış davrandığınızı kabul etmelisiniz, ancak durumdan öğrendiğiniz derslere odaklanmalısınız. Örneğin bilgi eksikliğinden dolayı bir hata yaptıysanız ileride bu tür hatalardan kaçınmak için kurumsal eğitim aldığınızı belirtebilirsiniz.

7) Önemsenecek noktalarınızı öğrenin ve bunları gösterin

Uzmanlar, ödevinizi yaparken sizi benzer niteliklere sahip adaylardan ayıran üç ana özelliği yazmanızı tavsiye ediyor. Örneğin, başkalarının tavsiye almak için başvuracağı bir kişi olmanız ya da  pazarlama girişimleri sunan gerçekten yetenekli bir iletişimci olabilmeniz gibi. 
Doğru soru ortaya çıktığında bu yetkinliklerden bahsedin. Davranışsal soruların doğru ya da yanlış cevapları olmadığından, düşüncelerinizi bir araya getirmek için birkaç saniyenizi ayırmanız sorun değildir (nefes alabilir veya biraz su yudumlayabilirsiniz).


Davranışsal sorular ve cevaplar ingilizce olacak, ayrıca Türkçe açıklama ve çeviriler eklenecektir.

01. Tell me about one of the most technically challenging projects you have done.

(Bitirmiş olduğunuz, teknik olarak en zorlu projelerden birini anlatın.)

Answer: Most of the projects that I was involved in were technically challenging. But if I had to choose one I would say Digital Agency Project in Anadolu Sigorta was the most challenging. When we started this project, the technologies we were using were just becoming popular in 2017 (Jhipster, Spring Boot, Angular 4, Elasticearch, Yarn, Liquebase, Mapstruct) and we didn't have too much knowledge about these technologies and we had to integrate them with Anadolu Sigorta SOA services. The project domain was also complex.

02. Tell me about one of your failed projects. What did you learn? What could you do differently?

(Bana başarısız projelerinizden birini anlatın. Ne öğrendin? Neyi farklı yapabilirdin?)

Answer: I can give an example of a big task of a project where things didn't go exactly the way I wanted. In Garanti Investment web project financial dictionary implementation was an important part of the project. I was not as well skilled at javascript as backend technologies. And I didn't have a lot of knowledge of clean code nor was I aware of its importance. I successfully finished the dictionary implementation, but it took too long and it hadn't been implemented with clean code principles and effective way. Our team leader decided to implement it from the scratch by himself.

After that completion of the task, I realized the importance of clean code and writing effective javascript code.

03. Tell me about the project that you are most proud of. What was the most significant accomplishment of your entire career?

(Bana en çok gurur duyduğun projeden bahset. Tüm kariyerinizin en önemli başarısı neydi?)

Answer: If had to choose one I would say the project I am most proud of was emlakjet.com rebuilding project. We analysed the legacy project, understood the domain, migrated the database from MySQL to PostgreSQL, implemented the project with the modern framework, and completed the project successfully before the deadline.

04. Tell me about a time that you found a creative solution to a problem.

(Bana bir soruna yaratıcı bir çözüm bulduğunuz zamanı anlatın.)
Answer: In my last project RiskMobile, we had performance and memory issues. We came up with some solutions for these :
Increased free heap memory space by up to %50 calculating report String size before transforming base64 StringBuilder.
Increased report photo upload speed by up to %80 using the parallel upload.
An increased report read time up to %80 by lazy loading.

05. Tell me about a time when you had a conflict with your teammate or manager: how did you resolve it, and what did you learn?

(Takım arkadaşın veya yöneticinle bir çatışma yaşadığın bir zamandan bahset: Bunu nasıl çözdün ve ne öğrendin?)

Answer: Usually, conflicts happen between analysts and developers. In such cases, I have a private conversation with the analyst to try to understand him/her and tell him/her about my task-related dilemmas. I try to find a solution together without making it a personal issue.

06. Tell me about a time that you were behind on a project and you knew that you could not meet the deadline. Tell me about a time when you changed priorities to meet a deadline.

(Bana bir projede geride kaldığınız ve son teslim tarihine yetişemeyeceğinizi bildiğiniz bir zamandan bahsedin. Son teslim tarihine uymak için önceliklerinizi değiştirdiğiniz bir zamandan bahsedin.)

Answer: In a new version of the Alcatel OSOS project, we had defects to solve and new features to add. Towards the end date, we were far behind these goals. We have postponed less critical new features to the next version and put it first to solve problems that matter to the customer. After solving the problems, we applied the most valuable new features and successfully released the version.

07. Tell me about a time that you had to implement a workaround (vs. a solution) for a critical issue to meet a deadline and as a result, you introduced technical debt. What did you do with the technical debt after the deadline?

(Son teslim tarihini karşılamak için kritik bir sorun için bir geçici çözüm (çözüm yerine) uygulamak zorunda olduğunuz ve bunun sonucunda teknik borç getirdiğiniz bir zamandan bahsedin. Son teslim tarihinden sonra teknik borcunuzla ne yaptınız?)

Answer:

08. Why do you want to leave your current job? Could you mention some general issues in your current job? Have you taken any action to mitigate/resolve those issues? 

(Mevcut işinizden neden ayrılmak istiyorsunuz? Şu anki işinizle ilgili bazı genel sorunlardan bahsedebilir misiniz? Bu sorunları hafifletmek / çözmek için herhangi bir önlem aldınız mı?)

Answer:

09. Why do you want to join us? What do you know about our company?

(Neden bize katılmak istiyorsun? Şirketimiz hakkında ne biliyorsun?)

Answer:

10. If you have worked in many companies for short periods of time (< 2yrs), why do you switch your jobs so frequently?

(Kısa süreler için (<2 yıl) birçok şirkette çalıştıysanız, neden işlerinizi bu kadar sık değiştiriyorsunuz?)

Answer:

11. What is your weakness?

(Zayıf yönün nedir?)

Answer: When I involve or start a project a new project, because of my passion I am trying to have critical role at the begining even I don't have enough domain and structure knowladge of the project. This may cause deviation of the project plan.

Well, If I must say one more, I am not expert at project helper software like Microsoft Office. I should attach importance to learining tools that help agile process and project management.

12. What is your strength?

(Güçlü yönün nedir?)

Answer: I believe that my greatest strength is the ability to solve problems quickly and efficiently. I can see any given situation from multiple perspectives, which makes me uniquely qualified to complete my work even under challenging conditions. That problem solving allows me to be a better communicator. I am just as comfortable speaking to senior executives as I am junior team members. I think my ability to see all sides of an issue will make me a great asset to the team.

13. What is your current salary, or what is your salary expectation?

(Mevcut maaşınız veya maaş beklentiniz nedir?)

Answer:

14. What does your typical day look like at your current job?

(Mevcut işinizde tipik bir gününüzü nasıl geçirirsiniz?)

Answer:

15. Describe one of the biggest mistakes you have made in your job, and what did you learn?

(İşinizde yaptığınız en büyük hatalardan birini anlatın ve bu hatadan ne öğrendinizi söyleyin?)

Answer:

16. Describe a situation in which you were faced with a major obstacle in order to complete a project. How did you deal with it? What steps did you take?

(Bir projeyi tamamlamak için büyük bir engelle karşı karşıya kaldığınız bir durumu anlatın. Bununla nasıl başa çıktın? Hangi adımları attın?)

Answer:

17. How do you solve ambiguous problems?

(Belirsiz sorunları nasıl çözersiniz?)

Answer:

18. How do you see yourself in five (or ten) years? What skills do you want to learn?

(Kendinizi beş (veya on) yılda nasıl görüyorsunuz? Hangi becerileri öğrenmek istiyorsun?)

Answer: In several years, I see myself involved in architecting complex Java applications. Beyond that is too far away to think of right now.

19. Tell me about a time that you supervised/trained other engineers.

(Bana diğer mühendisleri denetlediğiniz / eğittiğiniz bir zamandan bahsedin.)

Answer:

20. Tell me about a time that you changed or improved the culture of your company or team.

(Şirketinizin veya ekibinizin kültürünü değiştirdiğiniz veya geliştirdiğiniz bir zamandan bahsedin.)

Answer:

21. Tell me about a time that you took the initiative.

(Bana inisiyatif aldığınız bir zamandan bahsedin.)

Answer:

22. Do you read any related blogs?

(İlgili herhangi bir blog okuyor musunuz?)

Answer:

23. Describe a time when you made a suggestion to improve something within the project that you were working on.

(Üzerinde çalıştığınız proje içinde bir şeyi iyileştirmek için bir öneride bulunduğunuz bir zamanı anlatın.)

Answer:

24. Give me an example of a time when you noticed a small problem before it turned into a major one. Did you take the initiative to correct it? What kind of preventive measures did you undertake?

(Küçük bir problemi büyük bir problem haline gelmeden önce fark ettiğiniz bir zamana örnek verin. Düzeltmek için inisiyatif aldınız mı? Ne tür önleyici tedbirler aldınız?)

Answer:

25. How will you adjust yourself in a fast-paced environment?

(Hızlı tempolu bir ortamda kendinizi nasıl ayarlarsınız?)

Answer:

26. What is your learning process like? How do you learn new skills?

(Öğrenme süreciniz nasıl? Yeni becerileri nasıl öğrenirsiniz?)

Answer:

27. What don’t you like in a job?

(Bir işte neyi sevmezsin?)

Answer:

28. When do you consider a project to be successful?

(Bir projenin ne zaman başarılı olduğunu düşünürsünüz?)

Answer:

29.Tell me about a time when you had to present a complex programming problem to a person that didn’t understand technical jargon. How did you ensure that the other person understood you?

(Bana teknik jargonu anlamayan bir kişiye karmaşık bir programlama problemi sunmanız gereken bir zamandan bahsedin. Diğer kişinin sizi anladığından nasıl emin oldunuz?)

Answer:

30.Tell me about a time you had to work on several projects at once. How did you handle that?

(Aynı anda birkaç proje üzerinde çalışmanız gereken bir zamandan bahsedin. Bunu nasıl hallettiniz?)

Answer:


31.Describe a situation in which you have experienced a significant project change that you weren’t expecting. What was it? How did that impact you, and how did you adapt to this change? How did you remain productive through the project?

( Beklemediğiniz önemli bir proje değişikliği yaşadığınız bir durumu açıklayın. Bu neydi? Bu sizi nasıl etkiledi ve bu değişime nasıl uyum sağladınız? Proje boyunca nasıl üretken kaldınız?)

Answer:


32.Tell me about a time when you had to work with a difficult person to accomplish a goal. What was the biggest challenge? How did you handle it?

(Bir hedefe ulaşmak için zor bir insanla çalışmanız gereken bir zamandan bahsedin. En büyük zorluk neydi? Bunu nasıl hallettin?)

Answer:


Kaynaklar : CRACKING THE BEHAVIORAL INTERVIEWS FOR SOFTWARE ENGINEERS, FIRST EDITION ,  https://devskiller.com/45-behavioral-questions-to-use-during-non-technical-interview-with-developers/ ,  https://resumeperk.com/blog/behavioral-interview-questions---and-how-to-answer-them 


Please Select Embedded Mode To Show The Comment System.*

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال